2006-04-24

Elcoteq aloittaa antennien valmistuksen PCTEL:lle Pietarissa

Elcoteq SE, johtava tietoliikenne-elektroniikan tuotesuunnittelu- ja valmistuspalveluyritys, on tehnyt sopimuksen PCTEL Antenna Products Groupin kanssa matkapuhelinverkkojen tukiasema-antennien valmistuksesta Elcoteqin uudella Pietarin tehtaalla Venäjällä. PCTEL on yhdysvaltalaisen, Nasdaq-listatun PCTEL Inc. -yhtiön kokonaan omistama tytäryhtiö. Tuotteiden toimitukset alkavat kuluvan vuoden toisella neljänneksellä.

"PCTEL täydentää erinomaisesti Tietoliikennejärjestelmät-liiketoiminta-alueemme ja Venäjällä sijaitsevan Pietarin tehtaamme asiakaskuntaa", toteaa Elcoteqin Tietoliikennejärjestelmät-liiketoiminta-alueen johtaja Bruno Cathomen. "Antennit sopivat erinomaisesti palvelutarjontaamme. Uskon, että kokemuksemme ja asiantuntemuksemme yhdistettynä joustavaan ja tehokkaaseen tuotantomalliimme tukevat hyvin PCTEL:n kasvua. Yritystemme välillä on synergiaetuja myös muiden tuoteryhmien ja toimipaikkojen maantieteellisten sijaintien näkökulmasta, mikä luo hyvän pohjan liiketoiminnan laajentamiselle tulevaisuudessa."

"Elcoteq on ihanteellinen valmistuspalvelukumppani Antenna Products Groupille", toteaa PCTEL:n toimitusjohtaja Marty Singer. "Elcoteqin aiempi kokemus vaativien tukiasema-antennien valmistuksesta auttaa Antenna Products Groupia saavuttamaan kustannustavoitteet useilla tuotelinjoilla", Singer lisää.