2007-06-07
Suomalainen design-uutuus Sasa tuo keveyttä kyykintään!
Sasa on kokonaan uutta ajattelua edustava tuote. Sen päälle saa istua ja sen sisälle voi kerätä tavaroita tai kantaa tarveaineita.
-Odotan Sasasta tulevan joka kodin arkisen, jopa välttämättömän, käyttöesineen, sanoo Oy Plastex Ab:n toimitusjohtaja Jyrki Ant-Wuorinen.
-Se vastaa innovatiiviselta muotoilultaan nykyisen kuluttajan vaatimuksia – itse asiassa se on samalla sekä käyttöesine että taideteos ! Se on myös yllättävän kevyt ja tilava. Uskoisin Sasan olevan piristysruiske uudenlaiselle ajattelulle koko suomalaisessa muovimuotoilussa, Jyrki Ant-Wuorinen jatkaa.
-Sasan kehittely on lähtenyt käytännön omakohtaisista haasteista, toteaa teollinen muotoilija Kitta Perttula. Kitta on ensimmäinen suomalainen Master of European Design –tutkinnon Taideteollisessa korkeakoulussa suorittanut opiskelija.
-Sasan kehittely oli kovan rutistuksen tulos. Itse asiassa kehitin sitä myös Saksassa. Tokkopa ilman kansainvälistä kokemusta Sasaa olisi syntynyt, lausahtaa Kitta Perttula.
Sasa on hyödyllinen apu; puutarhaan, marjastukseen, konehommiin, remontteihin, pilkille, lelujen säilytykseen jne. Siinä on ergonominen kantokahva ja nesteitä varten käytännöllinen kaatonokka. Se kestää useimpia liottimia, on elintarvikelaatua ja valmistettu kierrätettävästä muovista. Sasa on suomessa valmistettu avainlipputuote. www.avainlippu.fi
Valmistava yritys Oy Plastex Ab
Sasa tehdään puhallusmuovauksella. Oy Plastex Ab on Suomen ainoa puhallusmuovausmenetelmää käyttävä teollisuuslaitos, joka valmistaa teknisten tuotteiden ja pakkausten lisäksi myös kulutustavaroita, kuten kastelukannuja, vesiastioita, sumutinpulloja ym. käyttöesineitä. Lisäksi sen tuotevalikoimaan kuuluvat esim. iloisen läpikuultavat säilytyspurkit, juustokuvut, kauhat ja marjastustuotteet ym. kodin muovit.
Tietoa yrityksestä: Plastex Ab, Oy