2008-04-17
PalvelutaloKonsepti – kattavaa turvaa hoitolaitoksiin
Haastateltavana Pasi Nurmela, Seniortek Oy
Mikä keksintö?
Palvelutalon turva- ja valvontajärjestelmä, jota käytetään asukkaiden turvaksi palvelutaloissa ja laitoksissa. Järjestelmä sisältää myös toimintoja, jotka antavat turvaa työntekijöille.
Kuka on keksinnön takana?
Keksijät ovat radio- ja tv-asentaja Sami Nurmela ja elektroniikka-asentaja Pasi Nurmela. Meistä kummallakaan ei ollut aikaisempaa kokemusta keksinnöistä tai patentoinnista.
Mistä idea keksintöön?
Idea syntyi Napapiirillä kahviossa, kun juttelin arkkitehdin ja sähkösuunnittelijan kanssa. Varsinainen kehitystyö käynnistyi, kun jonkin aikaa keskustelun jälkeen tuli tarve rakentaa Ranualle ratkaisu erään palvelutaloasukkaan valvontaan. Näin pääsimme testaamaan ajatusta tuoreeltaan käytännössä.
Mikä keksinnössä on uutta?
Kyseessä järjestelmä, joka kootaan kunkin palvelutalon tai laitoksen sekä asukkaiden tarpeen mukaisesti jo olemassa olevaa puhelin- ja tietotekniikkaa yhdistellen. Järjestelmään voidaan liittää hoitaja-asukas-kutsujärjestelmä, dementia- ja hoivavalvontajärjestelmä, videovalvontajärjestelmä, paloilmoittimet ja hoitajien tarvitsemat turvallisuusjärjestelmät. Asukkaat eivät välttämättä tarvitse rannekkeita tai muita antureita, vaan tässä hyödynnetään nykyaikaista puhelintekniikkaa. Tästä huolimatta esimerkiksi hoitajaan saadaan reaaliaikainen puheyhteys napin painalluksella, ja hoitaja voi olla puheyhteydessä kaikkialta rakennuksesta. Valvontahälytykset voidaan säätää asukkaan tarpeen ja terveyden mukaan. Järjestelmää käytetään saman helppokäyttöisen käyttöliittymän avulla riippumatta käytössä olevien toimintojen määrästä.
Missä vaiheessa kaupallistumista ollaan?
Tällä hetkellä järjestelmää käyttää neljä palvelutaloa, ja neljään taloon on sovittu järjestelmän rakentamisesta. Eteläisin kotimainen kohde on Jämsässä. Myös ulkomainen markkinointi on aloitettu. Keksintösäätiön avulla on lähestytty potentiaalisia asiakkaita Saksassa ja Japanissa.
Mitä idean kehittäminen on keksijältään vaatinut?
Keksintö on tehty Sami ja Pasi Nurmelan työnä, toki laitetoimittajien avustuksella. Aikaa on mennyt huomattavan paljon. Kehittelytyötä helpotti se, että Kemiin rakennetusta järjestelmästä syntyivät kaupat jo työn alkuvaiheessa. Välillä meinasi usko loppua, mutta lopussa jo ihmetytti, että miten tätä ei ole ennemmin kukaan keksinyt. Koska järjestelmää rakennettiin alusta saakka loppukäyttäjän kohteeseen, ei varaa epäonnistumiseen ollut.
Miten Keksintösäätiö tai muut rahoittajat ovat olleet kehitystyössä mukana?
Keksintösäätiö on rahoittanut patenttihakemusta. Muuten kehitystyön rahoitus on hoidettu tekijöiden taskusta ja myydyn toimituksen kautta. Raha-automaattiyhdistys myönsi loppuasiakkaalle rahoitusta, jonka ansiosta voitiin heti rakentaa laajaa järjestelmää.
Millaista tulevaisuutta keksinnölle odotetaan?
Tulevaisuus ja markkinat näyttävät todella hyvältä. Yritys on tehnyt markkinatutkimuksen ja se pohjalta toimintasuunnitelman. Tuotteelle on kiinnostusta myös maan rajojen ulkopuolella ja tutustujia Kemissä on käynyt todella monesta maasta, joukossa myös EU-ryhmiä.
Tuleeko sinulle mieleen jokin muu asia, josta haluaisit keksinnöstä tai idean kehittelytyöstä kertoa?
Keksiminen on pitkäjänteistä ja kylmähermoista työskentelyä pienillä resursseilla toimittaessa. Kehitystyötä ei pidä ottaa liian raskaasti, muuten käy huonosti sekä terveydelle että kehitystyölle. Etenemisessä on kuitenkin oltava todella kurinalainen, että ei tapahdu ylilyöntejä.
Keksintösäätiön nettisivuille
Tietoa yrityksestä: Seniortek Oy